Ndërlidhjet

TORINO


Sonte në Torino të Italisë me fillim në orën 20.00 zyrtarisht hapen Lojërat XX Olimpike Dimërore.
Shefa të shteteve dhe të ftuar tjerë do të jenë në mesin e 35 mijë njerëzve, që pritet të marrin pjesë në ceremoninë e ndezjes së Flakës Olimpike në stadiumin Olimpik në Torino, kurse përmes televizionit, hapjen solemne do të mund ta ndjekin rreth 2 miliardë njerëz në mbarë botën.
Në garat, të cilat zyrtarisht do të fillojnë të shtunën, do të marrin pjesë 2.500 sportistë nga 82 vende.
XS
SM
MD
LG