Ndërlidhjet

TORINO


Sonte në Torino të Italisë bëhet hapja solemne e Lojërave Olimpike Dimërore. Pritet që në këtë hapje do të marrin pjesë shumë shefa të shteteve dhe të qeverive dhe të ftuar të tjerë. Parashihet që në ceremoninë e ndezjes së Flakës Olimpike në stadiumin Olimpik në Torino do të jenë të pranishëm 35 mijë spektatorë, ndërsa përmes televizionit, hapjen solemne do ta ndjekin rreth 2 miliardë njerëz në mbarë botën. Në garat që fillojnë nesër, do të marrin pjesë 2.500 sportistë nga 82 vende.
XS
SM
MD
LG