Ndërlidhjet

ROMË


Qeveria italiane sot ka vendosur që zgjedhjet e reja parlamentare të mbahen më 9 dhe 10 prill.
Zyra e kryeministri Silvio Berlusconi njoftoi se vendimi u muar pak kohë pasi presidenti Carlo Azelio Ciampi nënshkroi dekretin për shpërndarjen e parlamentit.
Ky vendim i jep fund mandatit pesëvjeçar të legjislaturës aktuale, dhe hap zyrtarisht fushatën zgjedhore.
XS
SM
MD
LG