Ndërlidhjet

BERLIN


Gjykata e Lartë e Gjermanisë e cilësoi antikushtetues ligjin me të cilin u mundësohej forcave ajrore që t'i qëllonin aeroplanët endacakë me qëllim të parandalimit të sulmeve vetëvrasëse, dhe kërkoi shfuqizimin e tij.
Ky ligj është miratuar dy vjet pas sulmeve të 11 shtatorit 2001, në Shtetet e Bashkuara, dhe i lejonte ministrit të Mbrojtjes që të urdhëronte rrëzimin e aeroplanëve të rrëmbyer ose mashtrues.
XS
SM
MD
LG