Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica, ka kundërshtuar propozimin për pavarësinë e Kosovës duke thënë se kjo do të paraqiste "dhunë" kundër një vendi sovran evropian.
"Çdo përpjekje për të na rrëmbyer territorin do përfaqësojë dhunë ligjore kundër një vendi demokratik dhe rregullit ndërkombëtar", është shprehur Koshtunica në një fjalim në 203 vjetorin e shtetësisë serbe.
Ai e ka cilësuar "të pamendueshme" dhënjen e pavarësisë për Kosovën.
XS
SM
MD
LG