Ndërlidhjet

GJENEVË


Një raport i Kombeve të Bashkuara u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara t'i lirojnë të gjithë të burgosurit nga Guantanamo në Kubë, ose t'i nxjerrin para gjyqit.
Raporti i hartuar nga 5 ekspertë të KB, gjithashtu kërkon të mbyllet qendra Guantanamo.
Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara në Gjenevë, Kevin Moley, tha se raporti shumë pak i ka marrë parasysh dëshmitë e ofruara nga Uashingtoni, dhe tha se ekspertët e Kombeve të Bashkuara e kanë refuzuar ftesën për të vizituar qendrën Guantanamo.
XS
SM
MD
LG