Ndërlidhjet

ROMË


Virusi i gripit të shpendëve po përhapet me shpejtësi në perëndim të Evropës.
Zyrtarët italianë sot njoftuan për një patë të ngordhur nga virusi H5N1, duke e çuar në 10 numrin e shpendëve të infektuara në Itali.
Dje Franca raportoi rastin e parë. Gjermania do të fillojë eliminimin e një sasie të kufizuar shpendësh nëpër pulari.
Virusi është gjetur dhe në Indi, ku ministri i shëndetësisë ka bërë thirrje për qetësi.
"Nuk ka arsye për panik. Gjendja është nën kontroll dhe ekipi i specializuar gjendet në terren", tha Ramados, Ministër i shëndetësisë së Indisë.
XS
SM
MD
LG