Ndërlidhjet

PEKIN/MOSKË


Kina i bëri thirrje Iranit ta rikthejë moratoriumin e procesit të pasurimit të uraniumit, për të arritur një zgjidhje të negociuar të mosmarrëveshjes mbi programin bërthamor.
Ndërkaq në Moskë, zyrtarët e Iranit dhe të Rusisë i vazhduan bisedimet, por ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se ende është herët të flitet për "dështim" apo "sukses".
Oferta e Rusisë që Irani ta pasurojë uraniumin në territorin e saj, synon t'i zbutë shqetësimet e Perëndimit mbi programin bërthamor të Teheranit.
XS
SM
MD
LG