Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan, George Bush tha sot se sulmi ndaj Tempullit të shenjtë shiit në Irak ishte "akt i djallit" që synon krijimin e konfliktit. Ai vlerësoi se ky sulm ishte me motive politike. Mëtutje presidenti Bush tha:
- Populli i Shteteve të Bashkuara fuqishëm e dënon shkatërrimin e Xhamisë së Artë. Ne besojmë në lirinë fetare. Unë e kuptoj tmerrin dhe shqetësimin e irakianëve shiitë kur ata e shohin këtë vend të shenjtë të shkatërruar qëllimisht.
Ai falënderoi liderët nga i gjithë spektri i shoqërisë irakiane që po kërkojnë qetësi.
XS
SM
MD
LG