Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian e filluan takimin në Bruksel, prej nga mund ta paralajmërojnë Serbinë se aspiratat e saj për integrim në BE mund të rrezikohen.
Paralajmërimi mund të lëshohet nëse ministrat e mbështesin raportin e Komisionerit për Zgjërimin Oli Rehn, i cili ka thënë se Serbia nuk bashkëpunon plotësisht me Tribunalin e Hagës.
Shefat e diplomacive të BE-së gjithashtu do të diskutojnë edhe për kushtet e referendumit në Mal të Zi, si dhe për procesin e negociatave mbi statusin e ardhshëm të Kosovës.
XS
SM
MD
LG