Ndërlidhjet

BAGDAD


Sot në Bagdad ka vazhduar procesi gjyqësor kundër ish liderit irakian, Saddam Hussein. Dje, prokurorët irakianë i kanë paraqitur gjyqit një dokument, që ata e përshkruan si urdhër për ekzekutim të nënshkruar nga ish diktatori Saddam Hussein. Ai dhe 7 ish ndihmës të tij akuzohen për krime kundër njerëzimit lidhur me vrasjen e 148 personave të besimit shiit në fshation Xhujail, në shenjë hakmarrjeje për një përpjekje të dështuar për atentat kundër Saddam Hussinit.
XS
SM
MD
LG