Ndërlidhjet

PODGORICË


Parlamenti malazez ka miratuar 21 majin si datë për mbajtjen e referendumit, ku do vendoset për pavarësinë e Malit të Zi.
Sipas rregullave të referendumit, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, që Mali i Zi të fitojë pavarësinë 55% e pjesëmarrësve në votime duhet të votojnë për.
Shefi i diplomacisë evropiane, Javier Solana ka mirëpritur datën dhe rregullat e përcaktuara për këtë referendum.
XS
SM
MD
LG