Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti irakian, Xhalal Talabani, tha se do të mbledhë parlamentin e ri më 12 mars.
60 ditë nga takimi përurues parlamenti duhet të zgjedhë kreun e shtetit dhe të miratojë kryeministrin dhe qeverinë e re.
Kanë kaluar tre muaj nga përfundimi i zgjedhjeve, por mbledhja e parlamentit është shtyrë për shkak të mosmarrëveshjeve politike.
Lidhur me zhvillimet e sigurisë në vend kanë vazhduar dhe sot sulmet, ku së paku 4 policë dhe dy civilë janë vrarë, derisa 20 të tjerë janë plagosur.
XS
SM
MD
LG