Ndërlidhjet

PRAGË


Organizata "Reporterët pa Kufij" ka bërë thirrje për lirimin e dy gazetareve që mbahen peng në Irak, dhe lirimin e 6 të tjerave që janë arrestuar në Kubë, Etiopi, Iran, Maldive, Nepal dhe Ruandë.
Në deklaratën e lëshuar, në prag të 8 marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, kjo organizatë tha se prej marsit të vitit 2003, në Irak janë rrëmbyer 8 gazetare, ndërsa njëra nga to, është vrarë në shkurt të vitit 2005.
Organizata tha se prej vitit 1992 janë vrarë 46 gazetare.
XS
SM
MD
LG