Ndërlidhjet

UASHINGTON


I dërguari i posaqëm i Kombeve të Bashkuara për satusin e Kosovës, Martti Ahtisaari sot po qëndron në Uashington, ku pritet të takohet me zyrtarë të lartë ameriknë dhe me përfaqësues të institucioneve ndërkombëtare. Mbrëmë zoti Ahtisaari raportoi para Këshillit të Sigurimit për bisedimet në Vjenë dhe për rezultatet e vizitave të tij në Prishtinë dhe në Beograd. Ai i bëri thirrje shumicës shqiptare që të ndërmarë hapa të shpejtë për mbrojtjen e pakicës serbe, ndërsa nga serbët kërkoi që të përfshihen në institucionet e Kosovës.
XS
SM
MD
LG