Ndërlidhjet

BAGDAD


Ka vazhduar në Bagdad procesi gjyqësor kundër Sadam Huseinit dhe bashkëpunëtorëve të tij. Auad Hamed al Bandar, ish gjykatës gjatë regjimit të Sadam Huseinit, ka mbrojtur legjitimitetin e urdhërit për vdekje që ishte lëshuar për 148 burra të akuzuar për përfshirje në përpjekjen për vrasjen e Sadam Huseinit në vitet '80.
Al Bandar, ish kryetar i Gjykatës Revolucionare të Irakut tha se dënimi me vdekje ishte i drejtë dhe bazuar në ligjet e kohës.
XS
SM
MD
LG