Ndërlidhjet

BAGDAD


Ka vazhduar gjatë ditës gjyqi i Sadam Huseinit dhe shtatë bashkëpunëtorëve të tij me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të mbrojtjes.
Auad Hamed al Bandar, ish gjykatës gjatë regjimit të Sadam Huseinit, ka mbrojtur legjitimitetin e urdhërit për vdekje që ishte lëshuar për 148 burra të akuzuar për përfshirje në përpjekjen për vrasjen e Sadam Huseinit në vitet '80.
Al Bandar, ish kryetar i Gjykatës Revolucionare të Irakut tha se dënimi me vdekje ishte i drejtë dhe bazuar në ligjet e kohës.
XS
SM
MD
LG