Ndërlidhjet

XHERIKO


Forcat izraelite e kanë sulmuar një burg në qytetin e Xherikos në Bregun Perëndimor, duke kërkuar dorëzimin e të burgosurve palestinezë. Operacioni është ndërmarrë në përpjekje për kapjen e militantëve që e kanë vrarë ministrin izraelit të Tregtisë, në mesin e të cilëve edhe Ahmed sadatin, i cili akuzohet për organizimin e vrasjes, në vitin 2001.
Presidenti Mahmoud Abbas e dënoi aksionin, dhe i fajësoi Shtetet e Bashkuara e Britaninë për tërheqjen e vëzhguesve të tyre nga burgu.
XS
SM
MD
LG