Ndërlidhjet

UASHINGTON


Irani paraqet sfidën më të madhe të sigurisë për Shtetet e Bashkuara. Kjo është bërë e ditur nga presidenti Bush në një raport të fundit për sigurinë kombëtare. Raporti në fjalë i cilëson vendet si Irani, Koreja e Veriut, Siria, Kuba dhe Bjellorusia si "tirani". Raporti thekson se tiranitë që synojnë të kenë armë të shkatërrimit në masë paraqesin kërcënim të menjëhershëm për sigurinë amerikane. Bush ka riafirmaur politikën e sulmeve parandaluese, apo të sulmit të parë ndaj caqeve që paraqesin kërcënim.
XS
SM
MD
LG