Ndërlidhjet

UASHINGTON


75% e territorit të Irakut do të jetë nën kontrollin e qeverisë vendore deri në fund të verës, kanë bërë të ditur burimet amerikane. Por në Bagdad, ministri britanik i drejtësisë, Xhon Reid tha se forcat irakiane nuk janë ende të gatshme të marrin përsipër kontrollin mbi gjithë rajonet.
Kalimi i kompetencave të sigurisë do vendoset pas vlerësimit të gjendjes që do bëhet muajin e ardhshëm.
Ndërkaq në Irak po vazhdon ofensiva më e madhe e forcave amerikane dhe atyre irakiane kundër militantëve.
XS
SM
MD
LG