Ndërlidhjet

MINSK


Kanë vazhduar në Minsk, kryeqytetin e Bjellorusisë, për të tretën ditë me rradhë protestat kundër manipulimit të zgjedhjeve presidenciale të së dielës. Një numër aktivistësh të opozitës janë dënuar sot, përfshi dhe një nga ndihmësit e kandidatit kryesor të opozitës në zgjedhjet presidenciale. Ata janë dënuar për pjesëmarrje në mitingje të paligjshme.
Komisioni Qëndror Zgjedhor ka nxjerrë fitues presidentin aktual, Aleksandër Llukashenko. Ky i fundit nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara është cilësuar se e ka kthyer Bjellorusinë në tirani.
XS
SM
MD
LG