Ndërlidhjet

MINSK


Protestat në Bellorusi hynë në ditën e katërt. Mbrëmë, qindra veta e kanë kaluar natën në sheshin qendror të kryeqytetit Minsk.
Opozita, e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, thotë se zgjedhjet nuk ishin të drejta dhe vazhdoi të kërkojë përsëritjen e votimeve.
Sipas rezultateve zyrtare, presidenti Alyaksandr Lukashenka ka fituar 82% të votave.
Një udhëheqës i opozitës tha se protestat do të ndërpriten deri të shtunën, kur opozita ka bërë thirrje për protesta masive.
Forcat e sigurisë kanë dëbuar një numër qytetarësh nga Gjeorgjia dhe Polonia.
XS
SM
MD
LG