Ndërlidhjet

BRUKSEL


Udhëheqësit evropianë kanë mbështetur politikat e përbashkëta të energjisë, tha Hose Manuel Barroso kreu i Komisionit Evropian.
Ideja e bashkërendimit të politikave të energjisë erdhi pas mosmarrëveshjeve tre muaj më parë mes Ukrainës dhe Rusisë çfarë uli furnizimin me gaz të një pjese të Evropës.
Takimi i udhëheqësve evropianë u shënua dhe nga largimi në shenjë proteste nga takimi i presidentit francez Shirak, pasi një biznesmen francez iu drejtua takimit në anglisht dhe jo në frëngjisht. Shirak u kthye pas fjalimit duke thënë se largimi i tij ishte në mbrojtje të frëngjishtes.
XS
SM
MD
LG