Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov ka deklaruar se Moska do ta mbështesë Serbinë në negociatat për statusin e Kosovës, por ka vlerësuar se Beogradi në këto negociata nuk është mjaft aktiv.
"Fati i Kosovës do të varet nga aktiviteti i vetë serbëve. Ne angazhohemi që zgjidhja të gjendet në tavolinën e bisedimeve, dhe të mos imponohet. Por për momentin, pala serbe për fat të keq nuk merr pjesë aktive në këto negociata. Ajo mund të jetë më e kategorike, dhe ne do ta mbështesim", ka thënë Lavrov.
XS
SM
MD
LG