Ndërlidhjet

BAGDAD


Agjencia Reuters njofton për 30 të vrarë nga një shpërthim në bazën ushtarake amerikane në qytetin verior të Irakut, Mosul.
Po sot, Ithtarët e klerikut radikal shiit Moqtada-al-Sadr sot i varrosën 20 kolegët e tyre, për të cilët thonë se janë vrarë nga forcat amerikane.
Besnikët e al-Sadr thanë se përleshja ndodhi dje afër një xhamie në paralagjen shiite të Bagdadit.
Ushtria e SHBA tha se forcat irakiane, të mbështetura nga këshilltarët amerikanë, dje vranë 16 kryengritës dhe kapën 15 të tjerë në zonën në fjalë, por shtoi se luftimet nuk kanë ndodhur afër ndonjë xhamie.
XS
SM
MD
LG