Ndërlidhjet

KANBERA


Kryeministri britanik Tony Blair ka bërë thirrje për aleancë globale për të mbrojtur "vlerat globale", si lirinë dhe drejtësinë.
Në fjalimin në Parlamentin e Australisë, Blair tha se "kërcënimi i tanishëm vjen nga ekstremizmi Islamik".
Blair gjithashtu u zotua se forcat britanike do të mbeten në Irak dhe në Afganistan derisa këto vende të stabilizohen.
Britania dhe Australia janë vendet e vetme, trupat e të cilave luftuan përkrah forcave amerikane në Irak në vitin 2003.
XS
SM
MD
LG