Ndërlidhjet

MOSKË


Organizata Reporterët pa Kufinj tha se gjykata në Bellorusi ka dënuar 26 gazetarë me akuzat për huliganizëm dhe pjesëmarrje në protestat kundër rizgjedhjes së presidentit Alyaksandr Lukashenka.
Sipas rezultateve zyrtare, Lukashenka fitoi 83% të votave. Opozita, e cila gëzon mbështetjen e qeverive të Perëndimit, thotë se zgjedhjet ishin të manipuluara.
Rreth 300 njerëz u arrestuan pas protestave të opozitës në kryeqytetin Minsk më 24 dhe 25 mars.
XS
SM
MD
LG