Ndërlidhjet

NOVOSIBIRSK


Gjykata ruse në Novosibirsk i dënoi me 6 deri 10 vjet burg 5 anëtarët e një grupi ekstremist, të akuzuar për sulme raciste ndaj disa shtetasve taxhikë dhe uzbekë.
Tre anëtarët tjerë të grupit të quajtur "Vëllazëria e Bardhë" u dënuan me kusht.
Grupi u arrestua në vitin 2002 pasi sulmoi me thika një shtetas nga Taxhikistani, i cili u godit 18 herë. Viktima megjithate ia doli të mbijetojë.
XS
SM
MD
LG