Ndërlidhjet

MOSKË


Organizata Reporterët pa Kufinj tha se gjykata në Bellorusi ka dënuar 26 gazetarë me akuzat për huliganizëm dhe pjesëmarrje në protestat kundër rizgjedhjes së presidentit Alyakyandr Lukashenka.
Rreth 300 njerëz u arrestuan pas protestave të
opozitës në kryeqytetin Minsk, kurse raportohet se gjykatat edhe sot kanë dënuar aktivistë të opozitës.
Në Pragë, ish presidenti i Çekisë Vaclav Havel dorëzoi një letër në ambasadën e Bellorusisë, përmes së cilës shprehu solidaritetin me protestuesit në Minsk, dhe kërkoi lirimin e të arrestuarve.
XS
SM
MD
LG