Ndërlidhjet

PARIS


Presidenti francez Zhak Shirak do të vendosë sot rreth nënshkrimit apo jo të ligjit të ri të punës, ligj i cili prej javësh ka shkaktuar protesta në Francë.
Si pasojë e protestave një pjesë e madhe e arsimit universitar, por dhe atij të mesëm është pezulluar.
Studentëve i janë bashkangjitur dhe sindikatat në kërkesat e tyre.
Qeveria beson se ligji i ri do ulë papunësinë në mesin e të rinjve, që në Francë është ndër më të lartat në Evropë, derisa të rinjtë kërkojnë të kenë të njëjtat kushte sigurie në punë si dhe parardhësit e tyre.
XS
SM
MD
LG