Ndërlidhjet

TEHERAN


Së paku 70 njerëz kanë vdekur dhe mbi 1200 të tjerë janë plagosur si pasojë e tre tërmeteve në perëndim të Iranit. Mbi 330 fshatra janë dëmtuar, por autoritetet besojnë se nuk do të ketë rritje të ndjeshme në numrin e viktimave.
Zyrtarët kanë bërë thirrje urgjente për ndihma mjekësore. Shtetet e Bashkuara deklaruan se janë të përgatitura të ndihmojnë.
Irani dhe Shtetet e Bashkuara nuk kanë marrëdhënie diplomatike.
Nga tërmeti i vitit 2003 në Bam të Iranit humbën jetën 31 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG