Ndërlidhjet

VJENË


Ekipet e Prishtinës dhe Beogradit janë takuar sot në raundin e tretë të bisedimeve në Vjenë me ndërmjetësimin e zëvendësnegociatorit Albert Rohan.
Fillimisht dy delegacionet janë takuar me kryenegociatorin Marti Ahtisari dhe më pas me dyer të mbyllura kanë vazhduar diskutimin e dokumentit të paraqitur nga zoti Rohan, nën drejtimin e këtij të fundit.
Pala serbe ka shprehur kundërshtimin lidhur me dokumentin në fjalë.
Kreu i delegacionit të Kosovës dhe njëherësh zëvendëskryeministri Lutfi Haziri theksoi se "kemi ardhur në Vjenë të diskutojmë decentralizimin, i cili do çojë drejt një Kosove të pavarur dhe sovrane". Më tej Haziri duke folur për planin e decentralizimit ka shtuar se "propozimi ynë përmban të gjitha garancitë për pakicat, përfshi dhe pakicën serbe. Serbët duhet të kenë të drejtën për vendimmarrje në nivel lokal".
XS
SM
MD
LG