Ndërlidhjet

BAGDAD


Gjykata irakiane njoftoi se ka ngritur akuza të reja për genocid ndaj ish presidentit Sadam Hysein dhe gjashtë bashkëpunëtorëve të tij.
Akuzat i referohen një sulmi me gaz ndaj mijëra civilëve në fshatin Halabja në vitin 1988. Pretendohet se Hysein se ka patur rol të konsiderueshëm në operacionin kundër kurdëve të quajtur Anfal që u zhvillua në fund të viteve 1980 në veri të Irakut. Anfal përfshin sulmin me gaz në Halabja në të cilin 5 mijë persona mbetën të vrarë mes të cilëve gra dhe fëmijë.
XS
SM
MD
LG