Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i Irakut, Jalal Talabani thotë se nëse kryeministri Ibrahim al-Jaafari nuk jep dorëheqje vullnetarisht, atëherë për fatin e tij politik duhet të vendos Parlamenti. Në deklaratën e publikuar sot, zoti Talabani tha se për këtë çështje po vazhdojnë konsultimet politike. Kryeministri al-Jaafari është nën presionin e zyrtarëve të Irakut dhe të Perëndimit për tu tërhequr, në mënyrë që të mos pengohet formimi i qeverisë së re të Irakut.
XS
SM
MD
LG