Ndërlidhjet

BRUKSEL


Bashkimi Evropian ka mbështetur fuqishëm përpjekjet e vendeve ballkanike, për të krijuar nje zonë të tregëtisë së lirë në Evropën Juglindore.
Zyrtarët e BE-së thanë se nisma, e cila do të promovohet nesër në Bukuresht, do ti përgatiste këto vende për një antarësim të mundëshëm në union.
Takimi i liderve të Ballkanit në kryeqytetin rumun, synon zgjerimin e marreveshjes egzistuese mes Bullgarisë Rumanisë dhe Kroacise me Shqiperine, Kosoven, Bosnjen Maqedoninë, Moldavineë dhe Serbi-Malin e zi.
XS
SM
MD
LG