Ndërlidhjet

UASHINGTON


John Bolton, ambasadori i SHBA-ve në Kombet e Bashkuara tha sot se Uashingtoni mund të kërkojë opsione të tjera, nëse Këshilli i Sigurimit dështon në përpjekjet për të penguar Iranin në zhvillimin e armëve bërthamore. Ndërmjet alternativave të mundëshme, Bolton përmendi ndërprerjen e të vetmes lidhje tregëtare me Iranin, përfshirë importin e sixhadeve persiane dhe kikirikëve. Ai tha gjithashtu se edhe qeveri të tjera mund të ndërrmarin një vendim të tillë që minizon lidhjet ekonomike me Iranin.
Këshilli i Sigurimit ka kërkuar formalisht që Irani të ndërpresë pasurimin e uraniumit, por lëvizja erdhi pas tre javë negociatash të vështira.
XS
SM
MD
LG