Ndërlidhjet

ANKARA


Pas një javë përplasjesh të dhunshme kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi se do intensifikohen përpjekjet kundër militantëve kurdë. Në të njëjtën kohë Erdogan, i kërkoi partisë më të madhe politike pro kurde, asaj për një Shoqëri Demokratike, të konsiderojë grupimin më të madh rebel kurd, si organizatë terroriste.
Sot policia turke arrestoi katër politikanë pro-kurdë. Të paktën 16 persona janë vrarë javën që lamë pas si pasojë e perplasjeve të dhunshme mes policisë dhe rebelëve kurdë.
XS
SM
MD
LG