Ndërlidhjet

GAZA


Udhëheqësit palestinezë kanë kritikuar ashpër vendimin e SHBA-së dhe BE-së për të ngrirë ndihmën financiare për qeverinë e re të drejtuar nga Hamasi.
Presindenti palestinez Mahmud Abbas tha se populli palenstinez nuk duhet ndëshkuar pse ushtroi të drejtën e tij demokratike për të zgjedhur grupin militant te Hamasit, që të qeverisë vendin.
Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit Sean McCormak, bëri të ditur se ndërsa asistenca e SHBA-së për kabinetin palestinez dhe ministritë do të pezullohet, Shtetet e Bashkuara do të rrisin ndihmën humanitare për popullin palestines.
XS
SM
MD
LG