Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov deklaroi gjatë ditës se është ende herët të flasim për t'i dhënë pavarësi Kosovës.
Gjatë javës që lamë pas në një intervistë për mediat sllovake Lavrov duke folur për Kosovën kishte thënë se sovraniteti për Kosovën "do të pasohet menjëherë nga konflikte të tjera, përfshi dhe në vendet e dala nga ish Bashkimi Sovjetik."
Përpjekja për ta paraqitur Kosovën si rast unik që nuk do krijonte preçedent ligjor nuk ishte tjetër veçse një anashkalim i ligjit ndërkombëtar, tha Lavrov.
XS
SM
MD
LG