Ndërlidhjet

KAJRO


Ministrat e jashtëm të vendeve arabe takohen sot në Kajro të Egjiptit për të diskutuar situatën në Irak.
Kryeministri aktual i Irakut Ibrahim al Xhafarri nuk do marrë pjesë në takim në përgjigje të deklaratave të presidentit egjiptian, Hosni Mubarak se lufta civile në Irak thuajse ka filluar.
Në takim do përpilohet një strategji e re e vendeve arabe ndaj Irakut përfshi dhe hapjen e ambasadave. Vendet arabe janë gjithnjë e më të shqetësuara për ndikimin e Iranit në Irak.
XS
SM
MD
LG