Ndërlidhjet

STRASBURG


Asambleja Parlametare e Këshillit të Evpropës u bëri thirrje autoriteteve në Biellorusi të ripërsërisin zgjedhjet e shumë debatura të 19 marsit, që i dhanë fitoren presidentit Alyaksandr Lukashenka.
Parlamentari estonez Andres Herkel tha se zgjedhjet e muajit të kaluar dështuan në garantimin e trasparencës dhe standarteve të kërkuara.
"Nuk kam parë ndonjëherë të drejta më të kufizura për vëzhguesit. Gjithë procesi i votimit nuk ishte transparent'-theksoi Herkel në mbledhjen e asamblesë parlamentare në Strasburg.
XS
SM
MD
LG