Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara do t'i kërkojnë aleatëve të tyre, të marrin parasysh vendosjen e sanksioneve ndaj Iranit, përfshirë ngrirjen e aseteve dhe kufizimin e udhëtimeve për zyrtarët iraniane, si përgjigje ndaj njoftimit se Irani është tashmë një fuqi bërthamore pas pasurimit të uraniumit.
Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Sean McCormak tha se zyrtarët amerikane do të diskutojnë masa të mundëshme ndëshkuese të Kombeve të Bashkuara ndaj Iranit, gjatë bisedimeve në Moskë në 18 prill, me zyrtarë nga Rusia, Kina, Unioni Evropian dhe kombe të tjera.
Por komandanti i ushtrisë Ruse tha se Irani nuk mund të prodhojë dot armë bërthamore. Kapaciteti ushtarak i Iranit ka për qëllim, vetëm të paralandalojë aksione ushtarake kundër vendit, theksoi ushtaraku i lartë rus.
XS
SM
MD
LG