Ndërlidhjet

BEOGRAD


Një ish polic serb i dyshuar për krime lufte, gjatë konfliktit në Kosovë në vitet 1998-1999, është liruar për mungesë provash.
Dejan Demiroviç, ish pjesetar i forcave speciale të policisë të quajtura "Akrepi" ishte nën hetim, lidhur me përfshirjen e tij në masakrën e Podujevës në 28 mars 1999, ku u vranë 19 shqiptarë, përfshirë gra dhe fëmijë.
Shumë ish anëtarë të "Akrepit" u arrestuan pasi gjykata ndërkombëtare e Hagës tregoi me anë të një vidioje paramilitarë tek vrisnin 6 muslimanë nga Srebrenica.
XS
SM
MD
LG