Ndërlidhjet

KABUL


Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai u kërkoi sot forcave të koalicionit të drejtuara nga amerikanët të tregohen të kujdesshëm kur sulmojnë militantë, për tu siguruar që asnjë civil nuk do të dëmtohët më.
Deklarata e Karzait vjen pas vdekjes të së paku 10 civilëve dhe një polici në dy sulme të ndryshme, që përfshijnë trupat amerikane kanadeze dhe britanike,
Ndërkaq forcat amerikane thanë se kanë filluar hetimet lidhur me vdekjen e civilëve afganë në të dy incidentet që ndodhën në 14 dhe 15 prill në provincat e Kandaharit dhe Kunarit.
XS
SM
MD
LG