Ndërlidhjet

PRAGË


Ministri i jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov tha se vendi i tij nuk do të mbështesë një aksion ndaj Iranit përpara 28 prillit, afat i caktuar nga Kombet e Bashkuara për të ndërprerë pasurimin e uraniumit.
Presidenti francez Jacques Chirac dhe ai egjiptian Hosni Mubarak thanë se mosmarrëveshja duhet zgjidhur me dialog e jo me forcë.
Ndërkohë, gjatë një vizite në Azerbejxhan, ministri i iranian i Mbrojtjes, Mostafa Mohammed Najjar ripërsëriti të drejtën e vendit të tij për të patur një program paqësor bërthamor, dhe i akuzoi vendet tjera për nxitje tensioni.
XS
SM
MD
LG