Ndërlidhjet

KATMANDU


Mbreti i Nepalit ka vendosur të zbatojë sistemin shumëpartiak në vend.
Ky premtim vjen 14 muaj pas ardhjes së tij në pushtet, që çoi dhe në zgjidhjen e një krize politike që kishte ngulfatur vendin. Nepali prej disa javësh është mbërthyer nga protestat e opozitës që kërkojnë largimin e mbretit dhe bëjnë thirrje për më shumë demokraci.
Nga ana tjetër në Nepal prej kohësh ekziston një konflikt i armatosur mes forcave të sigurisë dhe rebelëve maositë që kërkojnë vendosjen e një sistemi si në Kinë.
XS
SM
MD
LG