Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani ka ripërsëritur se nuk do të tërhiqet nga programet bërthamore. Zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Hamid Reza Asefi tha në një kofnerencë për shtyp në Teheran se programi bërthamor i Iranit është "i pakthyeshëm". Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka kërkuar nga Irani që t'i ndalë të gjitha aktivitetet e pasurimit të uraniumit deri më 28 prill. Shtetet e Bashkuara dhe Britania thonë se nëse Irani nuk bashkëpunon, atëherë ata do të kërkojnë një tjetër rezolutë të Këshillit të Sigurimit me të cilën kërkesat do të bëheshin të detyrueshme.
XS
SM
MD
LG