Ndërlidhjet

BAGDAD


Ministria e Mbrojtjes së Irakut ka akuzuar forcat iraniane për sulme artilerie brenda territorit irakian gjatë 10 ditëve të fundit.
Irani ka sulmuar me artileri dhe pozicionet e rebelëve kurdë, të cilët kanë shtuar numrin e sulmeve ndaj Iranit duke u nisur nga Iraku.
Në të tjera zhvillime presidenti i vendit ka theksuar se është e mundshme arritja e një marrëveshje me disa nga grupet e armatosura që t'i japin fund dhunës. Zëvendëspresidenti irakian bëri të ditur se rreth 100 mijë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre gjatë dy muajve të fundit për shkak të dhunës ndër fetare.
XS
SM
MD
LG