Ndërlidhjet

BISHKEK


13 nga 15 anëtarët e kabinetit qeveritar në Kirgizi, kanë dhënë dorëheqjen, veprim ky që është refuzuar nga presidenti Kurmanbek Bakiev.
Më herët Bashkimi Evropian u shpreh i shqetësuar lidhur me situatën sociale dhe politike në Kirgizi, sidomos mbi nivelin e dhunës politike në këtë vend.
Bashkimi Evropian i bëri apel autoriteteve në Kirgizi, të bëjnë kujdes që figurat kriminale, të mos influencojnë jetën politike të vendit dhe institucionet.
XS
SM
MD
LG