Ndërlidhjet

ASTANA


Zëvendëspresidenti amerikan Dik Çejni ka përsëritur kritikat ndaj Rusisë gjatë vizitës së tij në Kazakistan. Ai tha se Moska po përdor burimet energjitike si mjete politike.
Çejni gjatë një konference për shtyp me presidentin kazak tha se pavarësisht shqetësimeve Shtetet e Bashkuara e dëshirojnë Rusinë si aleat.
"Ne nuk shohim tek Rusia një armik. Ne duam t'i kemi miq dhe aleatë të fortë. Por e kam bërë të qartë se kemi shqetësime të cilat lidhet me rezistencën e tyre ndaj zhvillimeve demokratike", tha Çejni. Zyrtarët rusë i quajtën deklaratat e Çejnit si "plotësisht të papërshtatshme".
XS
SM
MD
LG